A 2016. január 1. és 2019. december 31. között megvalósított restrukturálás szakmai sikerességének elismerése a kötelező monitoringidőszak lezárása. Az MKB Pénzügyi Csoport sikere az európai kereskedelmi bankok között is egyedülálló teljesítmény.
A szanálási eljárás indulásakor az MKB Bank vállalta az átfogó Szerkezetátalakítási Terv végrehajtását, az állami támogatásból eredő versenytorzító hatások korlátozását, valamint a hosszú távú életképesség biztosítását célzó kötelezettségvállalási keretrendszer teljesítését.

A prudensen működő, kiemelkedő tőke- és likviditási tartalékokkal rendelkező, válságálló intézménnyé fejlesztett MKB Bank évről évre javuló teljesítményt mutatva, rekordnyereséggel zárta a 2019-es évet.
Öt évvel ezelőtt azzal a felkéréssel kerültem az MKB Bank élére, hogy tegyük rendbe az egyik legpatinásabb magyar bank működését. Hosszú, nagyon küzdelmes – és most már végre kimondható: sikeres – időszakon vagyunk túl. Minden nehézsége ellenére mondhatom, hogy szakmailag páratlan teljesítmény, emberileg szép próbatétel volt. Tisztelet és köszönet jár mindenkinek, aki részt vett a munkában.
– nyilatkozta Dr. Balog Ádám, MKB Bank Elnök-vezérigazgató.
A bankvezető szerint az elmúlt hónapok kihívásai is igazolták, hogy az MKB a több éves reorganizációs időszak alatt életképes, válságálló pénzintézetté alakult át. A fennmaradáshoz szükséges állami támogatásért cserébe csökkenteni kellett a mérlegfőösszeget, le kellett mondani a piaci részesedés és a hitelkihelyezések egy részéről. Az MKB emellett nem vállalhatott bizonyos beruházásokat és kockázatokat sem.

Balog Ádám ismertette, hogy a szanálási eljárás során fokozták az eredménytermelő képességet, átalakították a pénzintézet szerkezetét a fiókhálózattal együtt, és új digitális stratégiát alkottak. Az MKB képes volt megfelelni a szigorú uniós szanálási előírásoknak, így a határidőig,
2019 végére az egyik legpatinásabb magyar pénzintézet korszerű, tőketudatos és költséghatékony bank lett.
– jelentette ki.
EU-kötelezettségvállalás
Az MKB Bank EU-kötelezettségvállalásért felelős vezérigazgató-helyettese felidézte, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2014 decemberében döntött a szanálás mellett. A működőképesség és fizetőképesség érdekében egyszerűsítésre szorult a leányvállalati szerkezet, és meg kellett határozni a piacképes, megtartandó portfóliókat, mert jelentős volt a nem termelő kitettségek aránya – mondta Nyemcsok János.

Az uniós hatóságokkal 2015 közepe óta tárgyaltak az átalakításról. Az egyeztetések során a pénzintézet életképességét megalapozó, valamint a versenytorzító hatásokat kiküszöbölő kötelezettségeket vállaltak. Az MKB a szerkezetátalakítás évei alatt a legerősebben ellenőrzött pénzintézetként működve megtartotta az ügyfélkörét, 2016-ban pedig már nyereséget is termelt.
Az MKB Pénzügyi Csoport a kötelezettségvállalásokat és a restrukturálási célokat fegyelmezetten, a megváltozott makrogazdasági körülmények hatásait megfelelően ellensúlyozva, eredményesen teljesítette, ennek eredményeként visszatért az eredményes, profittermelő, erős piaci szereplők közé.
– mondta Nyemcsok János EU vállalások teljesítéséért felelős vezérigazgató-helyettes.

Kérdésre válaszolva Nyemcsok János a digitális fejlesztések felgyorsulását emelte ki a járványhelyzet hatásai közül. Várakozása szerint a gazdaságvédelmi intézkedésként bevezetett moratórium a pénzintézeteket jelentős átalakításokra készteti, de a moratórium lejárta 2021-ben is fontos lépésekre ösztönözheti a bankokat.
Az MKB pénzügyi eredményei
- Az MKB csoport tavaly 37,4 milliárd forint korrigált adózás utáni eredményt ért el, ami az előző évhez viszonyítva 5,6 százalékos emelkedést jelent.
- A nemzetközi pénzügyi szabványok (IFRS) szerinti konszolidált mérlegfőösszeg év végén 1759,8 milliárd forintot tett ki, vagyis 5,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbihoz képest.
- Az MKB a májusban ismertetett adatok alapján az idei első negyedévben 7,9 milliárd forint korrigált konszolidált adózás utáni eredményt ért el, 5,5 százalékkal haladva meg a tavalyi azonos időszak eredményét.
- A mérlegfőösszeg 5,8 százalékos emelkedéssel lett 2029,9 milliárd forint.
A tervezett pénzügyi holdingról
Szintén az előző hónapban közölték, hogy közös pénzügyi holding társaság létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-vel (MTB), hogy megvizsgálják egy hazai tulajdonú bankcsoport létrehozásának keretrendszerét. Az együttműködéshez a Budapest Bank Zrt. is csatlakozott. A pénzintézetek esetleges fúziójáról később dönthetnek.
Nyitókép: Bankár Magazin / Kocsis Ferenc Árpád.