Az utóbbi napokban a tőzsdéket a koronavírus miatti eladási hullám jellemezte, melynek következtében a világ részvényindexei jelentősen visszaestek – írta elemzésében a Diófa Alapkezelő.
A FED rendkívüli kamatvágásokkal (két hét alatt kétszer nyúlt ehhez az eszközhöz), és eszközvásárlással valamint egyéb eszközökkel csökkenteni próbálta a vírus miatt kibontakozó válsághelyzet hatásait. Azonban a járványhelyzet olyan negatív reálgazdasági következményekkel jár, amely súlyosan érinti a keresleti és a kínálati oldalt egyaránt, így kérdéses, hogy bármilyen monetáris politikai eszköz tud-e segíteni a kialakult helyzeten. A félelem így átgyűrűzött a tőkepiacokra is: óriási lett a volatilitás, ezt jól szemléltetik a múlthét végén megjelenő szélsőséges ármozgások: a csütörtöki (március 12.) -9,52 százalékos S&P500 napi hozamot pénteken (március 13.) egy 9,29 százalékos árfolyamnövekedés követte. Még a hét végi korrekcióval együtt is három hét alatt közel 16 százalékot zuhant az S&P500 index, míg a BUX értéke közel 23 százalékkal csökkent.
KORÁBBAN ÍRTUK
Diófa Alapkezelő: Az integrált szemléletű portfóliókezelés a pénztáraknak is előnyös
Diófa Alapkezelő: A MÁP Plusz mellett a prémium portfoliókezelésé lehet a jövő
A befektetési alapok reakciója
A tőkepiaci visszaesések hatással voltak a befektetési alapok hozamára is. Egyes portfoliómenedzserek tompítani tudták a visszaesést a kockázati kitettség csökkentésével, azonban az események hatása így is meglátszik, főként a kockázatosabb befektetési politikájú alapoknál. A kialakult válsághelyzet rávilágíthatott, hogy miért van haszna az eszközök közötti diverzifikációnak. Az elmúlt hetekben a nem csak értékpapíralapokba történő befektetés finomíthatta a veszteségeket, különösen az esetleges ingatlanalapkitettség. Az öt nagy bamosz szerinti befektetési politika kategória közül egyedül a közvetlen ingatlanalap kategória alapjainak átlaghozama volt pozitív az elmúlt 3 hónapban, míg a részvény és abszolúthozamú alapoknak különösen nagy veszteségeket kellett elkönyvelniük (1 ábra). Mi lehet ennek a magyarázata? Az értékpapíralapok közvetlenül ki vannak téve a tőzsdei árfolyamok mozgásának, ezeket pedig a tőzsdén kereskedett vállalatok jövőbeli kilátása befolyásolja. A rendkívüli intézkedések következtében fellépő potenciális keresletcsökkenés illetve termelési nehézségek rontották számos vállalat profitkilátását.
Így nyilvánvalóan az értékpapírbefektető is mint közvetett vállalattulajdonos, értéket veszített. Az ingatlanpiac viszont nincs ehhez hasonlóan szoros összefüggésben a vállalatok profitkilátásával, így ezek a hatások sem gyűrűztek be hasonló sebességgel és mértékben. Így tudott az ingatlanalapok átlaghozama év eleje óta kisimult árfolyamnövekedést mutatni (2. ábra). Természetesen az ingatlanalapok sem kockázatmentesek, ráadásul a jelenlegi helyzet ezek kockázatát is növelheti. Egy esetleges recesszió következtében történő vállalati leépítések miatt csökkenhet a bérlői kereslet bizonyos ingatlanokra, vagy akár járványügyi rendeletek következtében bezárásra kerülhetnek kereskedelmi ingatlanok, ezek a tényezők pedig bevételkiesést okoznának. Azonban a több eszközosztály felé történő kitettség előnyt jelenthet a különböző egyedi kockázatok csökkenése miatt. A Magyarország harmadik legnagyobb ingatlanalapja, a Diófa Alapkezelő által kezelt Magyar Posta Takarék Ingatlanalap historikus alacsony volatilitása, közel monoton hozamnövekedése valamint likviditása, pedig azt mutatja, hogy a megfelelő szakértelemmel kezelt ingatlanalapok akár vállalatok számára is vonzó befektetési termékek lehetnek.
Ingatlanalapok – mit mutat a múlt?
A jelenség robusztusságának vizsgálatához érdemes a múltbeli adatokat is vizsgálni. Az 1. táblázatban az utóbbi 4 év azon napjai vannak kiválasztva, amikor a (bamoszon elérhető alapok adatai alapján) a magyar alapok év eleji bázishoz viszonyítva mélyponton voltak. Ugyan ez a 4 év még kevés adat általános érvényű következtetés levonásához, azonban a vizsgált 4 év egybecsengően azt mutatja, hogy a legnagyobb visszaesések esetén ellenállóbbnak bizonyultak a befektetési alapok.

Az elmúlt hetek tapasztalata tehát, hogy – habár természetesen nem mentesek a kockázat alól és a koronavírus gazdasági hatásai ide is átgyűrűzhetnek – az ingatlanalapok jó diverzifikációs eszközként szolgálhattak eddig az idei évben, a sokkszerű negatív hatások elkerüléséhez.
TÁJÉKOZTATÓ
A cikkben elhangzó információk és elemzések a Diófa Alapkezelő magánvéleményét tükrözik. Az itt megjelent írás nem valósít meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény 4. § (2). bekezdés 8. pontja szerinti befektetési elemzést, valamint a 9. pont értelmében befektetési tanácsadást.
A konkrét befektetési döntés meghozatala előtt mindenképp tájékozódjon részletesen – igény szerint konzultáljon befektetési szakemberrel vagy személyes befektetési tanácsadójával!
Nyitókép: Unsplash.